علت داغ شدن تلفن همراه و روش های پیشگیری از آن

علت داغ شدن تلفن همراه و روش های پیشگیری از آن

داغ شدن تلفن همراه به دلایل متعددی ممکن است اتفاق بیفتد. چه از یک گوشی اندروید استفاده کنید و چه از گوشی آیفون، ممکن است متوجه شده باشد که گاهی تلفن همراه شما گرم و یا خیلی داغ می ­شود. در ادامه به دلایل این موضوع و چگونگی حل این مشکل اشاره خواهد شد.

علت داغ شدن تلفن همراه چیست؟

این سؤال معمول بسیاری از کاربران تلفن های همراه با هیچ پاسخ یکتایی است. توجه داشته باشید که این اتفاق برای تلفن همراه کاملاً طبیعی است؛ گذشته از همه این ها، تلفن همراه یک دستگاه الکترونیکی است و دستگاه های الکترونیکی از طریق حرکت الکترون ها کار می کنند و این امر از نظر علم فیزیک باعث ایجاد گرما می­شود. اما اگر قسمتی از گوشی شما به طور مرتب گرم می شود ، بطوری که در دست نگه داشتن آن راحت نیست این موضوع می تواند یک مشکل جدی برای گوشی ایجاد کند که در نهایت می تواند روند فرسوده شدن گوشی را سریعتر کند.

داغ شدن گوشی می­تواند  دلایل بسیار معمولی از جمله؛ کار کردن همزمان چند نرم افزار گوشی، اتصال طولانی مدت بلوتوث و یا صحبت طولانی مدت با آن و… ، داشته باشد.

از دیگر دلایل گرم شدن بدنه گوشی می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • باتری باد کرده گوشی

اگر باتری‌ گوشی‌شما باد کرده باشد و درست در دستگاه جا نشود، یا گوشی‌ بیش از اندازه داغ می شود، در این شرایط احتمالاً باتری لیتیوم یونی‌ مشکل پیدا کرده که ممکن است حتی باعث آتش گرفتن گوشی همراه شود؛ بنابراین اگر متوجه متورم شدن باتری شدید حتما در مرحله اول گوشی رو خاموش کنید و دیگه آن را استفاده یا شارژ نکنید تا با شرکت گارانتی کننده دستگاه برای تعویض باتری تماس بگیرید.

  • باتری در حال شارژ

زمانی که شما گوشی‌ خود را شارژ می‌ کنید، به طور معمول کمی گرم میشه که البته این اتفاق به دلیل واکنش‌ های شیمیایی درون باتری در حین شارژ هست اما اگر حس کردید که گوشی بیش از حد عادی داغ شده، به احتمال زیاد این مربوط به شارژر گوشی است؛ بنابراین اگه متوجه گرم شدن بیش از حد گوشی شدید، می بایست در مرحله اول گوشی رو از شارژر جدا و در جایی قرار بدید تا خنک بشه و مجددا با یک شارژر استاندارد امتحان کنید.

  • قرار گرفتن گوشی زیر آفتاب

بدون شک معمول ترین دلیل برای بیش از حد داغ کردن گوشی این است که مقابل نور آفتاب قرار گیرد؛ چون اکثر اسمارت فون‌ ها پلاستیکی و تیره هستن؛ بنابراین کارشان در جذب گرما خیلی خوب هست پس سعی کنید در روز‌های خیلی آفتابی گوشی‌ در ماشین یا در فضای باز مقابل نور خوشید قرار نگیرد.

  • اجرای نرم افزارهای گرافیکی

اگر شما هم جز کاربرانی هستید که بازی‌ های سه بعدی برروی گوشی خود نصب کرده اید، ویدیو ادیت می کنید و یا هر کار سنگین دیگری، کاملا طبیعی هست که گوشی‌ شما داغ شود و البته تخلیه سریع باتری و کند شدن دستگاه بدترین اتفاقی است که در این مواقع ممکن است رخ دهد؛ اما فراموش نکنید که برنامه و بازی‌ های جدید به گوشی های جدید با قدرت بالا و پردازنده های قوی تری نیاز دارند.

  • کاور گوشی
    اگر گوشی شما تا حد زیادی داغ شده، برای خنک تر کردن آن بهتر هست کاور گوشی برداشته شود.
  • روشنایی زیاد صفحه‌ نمایش

لازم است بدانید نور بالای صفحه نمایش مخصوصاً در روز‌های گرم تابستان یکی دیگه از شایع‌ ترین دلایل داغ شدن گوشی‌ های هوشمند به‌شمار میرود چرا که به‌ دلیل روشنایی زیاد روز و برای دیده‌ شدن صفحه نمایش گوشی، بعضی‌ اوقات برای کار کردن با آن مجبور میشویم نور صفحه نمایش را به حداکثر برسانیم؛

بنابراین سعی کنید فقط کارهای ضروری خود با گوشی را در این حالت انجام دهید و سپس روشنایی صفحه نمایش رو کاهش بدید. و در پایان بدترین کاری که می توان با باتری یک گوشی انجام داد این است که آن را زمانی که کاملا ً پرشارژ است، در معرض گرما قرار داد؛ از طرفی ۱۰۰ درصد شارژ کردن گوشی خوب نیست و برعکس این قضیه، عمق تخلیه هم تاثیر منفی بر عمر باتری خواهد گذاشت؛  بنابراین بهتر است اجازه ندهید که میزان شارژ گوشی به صفر درصد برسد و بعد آن را به شارژ بزنید؛ برای مثال اگر همیشه سطح شارژ گوشی را بین ۳۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید، عمر باتری بیشتر خواهد شد و احتمال داغ شدن آن هم کمتر است.